baner sušené chilli.top baner Chilli.top baner semena chilli.top

Rostlina Aloe vera

S liliovitými rostlinami početného rodu Aloe se můžeme setka prakticky po celém světě. Tyto nenáročné rostliny může pěstovat i úplný začátečník. Rostlina Aloe je nenáročná, vydrží delší dobu bez zálivky a nemá žádné přirozené škůdce, což se vysvětluje obsahem latexu v zelené slupce listů.

Latex obsahuje ve větším množství aloin, který má nepříjemně hořkou chuť a silně projímavé účinky. Nemyslete si, i pro zvířata je silný průjem po požití celých listů Aloe nezapomenutelným zážitkem, kterého se raději zřeknou a najdou si vhodnější rostlinnou potravu.

Aloe je nenáročná rostlina

Aloe je jako rostlina nenáročná na pěstování. Stačí jí nepravidelné zalévání, nevyžaduje speciální hnojení, bez problémů roste i ve stínu našich domácností. Během letních dnů ji postačí zalévat 1 až 2 krát týdně, v zimě vystačí s 1 až 2 zálivkami měsíčně. Přesazování do většího květináče a výměna zeminy se provádí až po několika letech. Aloe bude ráda, když občas hlínu prokypříte, aby mohla lépe dýchat a přijímat živiny svým kořenovým systémem.

Aloe Vera = Aloe Barbadensis, var. Miller

Jedním zástupcem liliovitého rodu Aloe je druh Aloe Barbadensis, var. Miller. Zkráceně se označuje jako Aloe Vera a vyznačuje se nejvyšším obsahem biologicky aktivních látek ze všech druhů Aloe. Dalším druhem používaným pro doplňkovou léčbu je Aloe Ferox.

Aloe jako lékař v květináči

Pokud rostliny Aloe dorostou do určité velikosti, můžete je zkusit použít pro léčebné účely. Hlavní síla Aloe se ukrývá uvnitř listů, které vyplňuje gel. Stačí větší listy odřezat a důkladně z nich odstranit zelenou slupku. Nechcete přece svůj drahocenný čas trávit na toaletě, že? Také můžete zkusit vytlačit gel do sklenice, ale dejte pozor na latex s aloinem. Po manipulaci s listy si vždy důkladně umyjte ruce, aloin je opravdu účinné laxativum.

Takto získaný gel raději skladujte v chladničce. Jako každá "živá hmota", je i gel získaný z rostliny vystavován útokům kvasinek, plísní a dalších mikroorganismů. Doma vypěstovanou Aloe raději používejte jen zevně, na spáleniny, kožní problémy a při poraněních. Výsledky většinou zpozorujete po několika dnech. A co vnitřní užívání neboli pití gelu? Domácí produkce určitě neuškodí, ale obsahuje dostatek účinných látek? Jinak by bylo třeba pít několikanásobné množství ve srovnání s kvalitním gelem produkovaným na plantážích např. v Mexiku.

Tropické slunce domů nedostanete

Má-li být obsah biokativních látek co nejvyšší, je třeba rostliny Aloe pěstovat za určitých podmínek. Jedním z faktorů je intenzita a dostatek slunečního světla. I když dodržíte všechny parametry jako je výsadba, zemina, zálivka a hnojení, mexické slunce k nám do Česka zkrátka nedostanete.

Pokud tedy zvažujete pít gel z Aloe, poohlédněte se po kvalitním gelu, produktu s co možná nejpřísnější certifikaci (např. SGS Institut Fresenius).